niedziela, 26 maja 2013

Prysznic Czy Wanna? Co Wybieracie?



 
Prysznic czy kąpiel w wannie – na co mam się dzisiaj zdecydować??  Wydawałoby się, że nie ma żadnej różnicy. Ich wpływ na nasze ciało jest jednak różny. Osobiście uwielbiam jedno i drugie. Kwestia wyboru miedzy prysznicem i wanną związana jest więc z porą dnia, ilością czasu, jakim dysponuję,  samopoczuciem. Według mnie obie formy mogą stanowić coś więcej, niż tylko zabieg higieniczny. Wybierając odpowiednie dla nas żele, olejki, płyny można zwykłą codzienną czynność zamienić na chwilę pełną relaksu. 

Prysznic

Codzienny prysznic jest podstawowym elementem utrzymania czystości i higieny ciała. Aktywny tryb życia sprawia, że nie często mam czas na dłuższą kąpiel w wannie i często właśnie prysznic jest jedną z niewielu chwil, jakie poświęcamy na pielęgnację skóry. Prysznic  działa zdecydowanie energetyzujące na organizm ludzki oraz umysł. Pobudza krążenie, szczególnie prysznic z użyciem na przemian zimnej i ciepłej wody może przyczynić się do minimalizowania cellulitisu, dotlenia organizm, usprawniające elastyczność stawów i skóry całego ciała.

Właściwie dobrany żel do mycia skóry pozwoli dokładnie i łagodnie oczyszczać skórę w trakcie prysznica, nie powodując przy tym przesuszenia i ściągania. Prosta czynność, jaką jest mycie skóry pod prysznicem staje się dla mnie chwilą relaksu i odprężenia oraz działa orzeźwiająco.


Kąpiel w wannie
Kąpiel jest zazwyczaj dłuższa niż prysznic, sprzyja odprężeniu, uspokojeniu, zdystansowaniu się do czynności i wydarzeń z całego dnia. Polecana przed snem, gdyż jest najlepsza na ukojenie skołatanych nerwów i bezproblemowe zasypianie. Ja stosuje kąpiel w wannie raz w tygodniu. Czytając ciekawy artykuł dowiedziałam się, że codzienne wylegiwanie się w ciepłej wodzie może osłabić barierę ochronną skóry. Uwielbiam ten rodzaj relaksu w okresie jesienno- zimowym, kiedy jest szaro i buro za oknem. Od czasu do czasu świetnie zrobi mi relaks w wannie z dodatkiem soli. Niezbyt gorąca słona kąpiel wygładza skórę, rozluźnia mięśnie, a także łagodzi nerwobóle.

Nie jest wskazana zbyt gorąca woda w wannie. Szczególnie powinni uważać osoby mające problemy sercowe. Zbyt duża temperatura wody spowalnia rytm serca. Nie decyduję się na wannę, jeśli mam akurat okres, problemy ze skórą lub popękane naczynka krwionośne. Wówczas lepiej odświeżyć się biorąc prysznic.

Temperatura wody

Bardzo ważnym elementem kąpieli jest również temperatura wody, która nie powinna być zbyt wysoka. Woda o temperaturze powyżej temperatury ciała ludzkiego niekorzystnie wpływa nie tylko na krążenie, ale także osłabia nasz organizm oraz wpływa niekorzystnie na naszą skórę. Kąpiele chłodne do 27ˇC, działają pobudzająco, kąpiele letnie (28ˇ do 34ˇC) i ciepłe (do 37ˇ C) działają uspokajająco.

A Wy co wybieracie??

8 komentarzy:

  1. Osobiście wolę kąpiel w wannie. Częściej decyduję się jednak na prysznic, może dlatego, że jest jestem zapracowana i nigdy nie mam zbyt dużo czasu by swobodnie odprężyć się w wannie. Pozdrawiam
    PS. Bardzo fajny blog:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Prysznic jest szybki i...tańszy nie ma co ukrywać.Jednak wylegiwanie sie w wannie sprawia niesamowitą przyjemność i choc wiekszosc twierdzi,że jest to mało higieniczne,pozwalam sobie czasem i na taki luksus.

    OdpowiedzUsuń
  3. zawsze wannę. :) uwielbiam ją zwłaszcza zimą. Gorąca woda, piana, aromatyczne sole i olejki. To dla mnie największy relaks

    OdpowiedzUsuń
  4. Prysznic! chociaz od czasu do czasu mam ochote na dłuuuuga kapiel ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety, ale te żele na dłuższą metę wysuszają u mnie skórę.

    P.S. Wyłącz sobie weryfikację obrazkową

    OdpowiedzUsuń
  6. ja nie posiadam prysznica więc korzystam tylko z wanny;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga i każdy zostawiony komentarz. Proszę, nie bądź anonimem, podpisuj się! Jeśli nie masz konta Google, możesz napisać komentarz jako "Anonimowy". Podpisz się jednak w treści wiadomości. Zapraszam ponownie będzie mi bardzo miło.